Környezetbarát megoldást keresel a biológiai hulladék megsemmisítésére, vagy jó minőségű trágyát szeretnél használni kertedben? Erre a célra a komposztálók... Mutass többet
A fából készült komposztálók kialakítása egyszerűbb, általában egy egyszerű ketrecre hasonlítanak. Minél több hely van a rekeszek között, annál tovább tart a komposzt kialakulása, és annál több szag szivároghat ki belőlük, mint a zárt típusúból. A fát valamilyen módon kezelni kell, különben egy idő után bomlásnak indul. A műanyag komposztáló jobb szellőzéssel és általában többszintes felépítéssel rendelkezik, ami a raklapkomposztálóval nehezen megvalósítható.
A klasszikus fedeles kerti komposztáló sok esetben praktikus oldalsó ajtóval van ellátva a humusz kiszedéséhez. A lakásokban és az erkélyeken elengedhetetlen a fedeles komposztáló, ebben az esetben egy kisméretű otthoni komposztálót válassz, ami elfér akár a konyhában is.
A klasszikus változat mellett többkamrás változatok is léteznek. Például a kétkamrás komposztáló külön kamrát nyújt a hulladék bomlásához és külön kamrát az átforgatáshoz.
A nyitott komposztáló, vagy komposztáló siló nem zárható, ezért inkább nagyobb kertekbe ajánlott. Ez egy hagyományos módja az anyag halomban történő feldolgozásának, ideális a nagyobb mennyiségű fűnyesedék vagy falevél esetében.
A komposztálás legkisebb megoldása a vermikomposztáló. A vermikomposztálás gilisztákat használ a hulladék feldolgozására. Ez egy kizárólag háztartási komposztáló, amely a konyhában vagy az erkélyen is elhelyezhető. Kifinomult kialakításának köszönhetően nem szivárognak ki belőle kellemetlen szagok.
A rétegek könnyű keverését és az egyszerű áthelyezést teszik lehetővé a rotációs forgókomposztálók, amelyek többkamrás kivitelben is kaphatók.
A térfogat fontos kritérium a kiválasztási folyamatban. Minél nagyobb a kerted, annál nagyobb komposztálóra lesz szükséged. Általánosságban elmondható, hogy 1 liter komposzt 1 négyzetméternyi kertet tud fedezni.
Térfogat | Kert területe |
---|---|
420 l-ig | 400 m²-ig |
400-600 l | 500 m²-ig |
800 l | 800–900 m²-ig |
1000 l-nél nagyobb | 1000 m² felett |
Bizonytalan vagy? A Milyen komposztálót vegyek? című útmutatónkban megmutatjuk, hogy mi alapján válassz.
A fa és műanyag komposztálók mellett acél, beton vagy horganyzott acélból készült komposztálókat is találsz, amelyek nyitott változatban kaphatók. Ezek a szerkezetek nagyon tartósak, és jellemzően nagyobb kertekbe alkalmasak.
A teljes komposztálási folyamat három szakaszra osztható: termofil, mezofil és érlelési fázis. Az első fázisban a mikroorganizmusok tevékenységükkel felmelegítik az anyagot, míg a második fázisban, amely körülbelül négy hét múlva kezdődik, a komposzt összeesik. Az utolsó fázisban az anyag beérik, a hőmérséklet-különbség kiegyenlítődik és humusz képződik.
A fű, az ágak és a levelek mellett a konyhában keletkező biológiai hulladék nagy része is a komposztálóba kerülhet. Ide tartoznak a gyümölcsök és zöldségek maradékai, a kezeletlen héjak, a maradék kávé, tea vagy akár a tojáshéj is. Gyomlálás és a kert rendbetétele során a komposztálót használhatod a föld számára is, de vigyázat, a kavicsok a komposztálót eltömítik.
A komposztálással kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat a Komposztálás a kertben: hogyan készíts komposztot és mit lehet komposztálni? c. cikkünkben gyűjtöttük össze.
Szeretnéd hasznosítani a konyhában megmaradt biohulladékot vagy a lekaszált füvet? Ebben segít a komposztáló!
Oldalainkon a partnereink által szolgáltatott információk és árak tájékoztató jellegűek, melyek esetlegesen tartalmazhatnak téves információkat. A képek csak tájékoztató jellegűek és tartalmazhatnak tartozékokat, amelyek nem szerepelnek az alapcsomagban. A termékinformációk (kép, leírás vagy ár) előzetes értesítés nélkül megváltozhatnak. Az esetleges hibákért, elírásokért az Árukereső nem felel.